Κυριακή 11 Ιανουαρίου 2009

ΣΧΕΔΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Αγαπητοί Συνάδελφοι σας δίνω μερικές προτάσεις για Σχέδιο Μαθήματος που υπάρχουν στο Διδίκτυο και σας εύχομαι καλό, δημιουργικό και ΄να εκπληρώσει τις προσδοκίες σας το 2009

1.
ΦΟΡΜΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ


ΜΑΘΗΜΑ:
ΤΑΞΗ:
ΕΝΟΤΗΤΑ/ΕΣ:
ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ:



1.Διδακτικός στόχος:


2.Σκοπός:


3.Διδακτική προσέγγιση:


4.Μέσα διδασκαλίας-υλικά-προϋποθέσεις:


5.Σύντομη περιγραφή:


6.Δομή μαθήματος:

· Αναλυτική περιγραφή επιμέρους βημάτων διδασκαλίας

· Δραστηριότητες μαθητών

· Αξιολόγηση μαθητών



7.Βιβλιογραφία:

Ηλεκτρονικές διευθύνσεις, διαφάνειες, προτεινόμενα CD’s…


Σχέδια Μαθημάτων
Στο Διαδίκτυο υπάρχουν πολλές προτάσεις για τη διδασκαλία συγκεκριμένων θεμάτων και την εκπόνηση εργασιών σε διάφορα γνωστικά αντικείμενα. Παρακάτω έχουν σταχυολογηθεί ιδέες για το σχεδιασμό μαθημάτων και έχουν μεταφραστεί/προσαρμοστεί σενάρια μαθημάτων που βρέθηκαν στο Διαδίκτυο.
Σχέδιο Μαθήματος Mπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη "Φόρμα Προτεινόμενου Σχεδίου Μαθήματος", που ετοίμασε η ομάδα Πληροφορικής του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, για να σχεδιάσετε τα δικά σας μαθήματα, και αν θέλετε να μας τα στείλετε για να τα συμπεριλάβουμε στη συγκεκριμένη ενότητα.
Ειδικά για δραστηριότητες που αφορούν την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση προτείνεται να χρησιμοποιείται η φόρμα "Σχέδιο ανάπτυξης προτεινόμενου προγράμματος/προβλήματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης" που ετοίμασε το Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Π.Ι.

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Θέμα: Ανακύκληση Τάξη: Γ’ Λυκείου Διάρκεια : 135΄
Στόχοι:
Οι μαθητές να:
· Ορίζουν τι είναι ανακύκληση
· Αναγνωρίζουν το πρόβλημα της αύξησης των απορριμμάτων και τη σημασία της ανακύκλησης.
· Εισηγούνται τρόπους μείωσης των απορριμμάτων.
· Εισηγούνται τρόπους προώθησης προγραμμάτων ανακύκλωσης στην κοινότητα και στο σχολείο τους.
· Αναγνωρίζουν την Διεθνή Σήμανση των ανακυκλώσιμων υλικών.
· Ενημερωθούν για την Κυπριακή και Ευρωπαϊκή Νομοθεσία για συσκευασίες.
· Κατανοούν τον τρόπο ανακύκλωσης και τον σκοπό της μέσα από την δραστηριότητα της ιστοσελίδας http://www.channelnewsasia.com/savinggaia/gaia_recycling.swf



Κύρια σημεία ύλης:
Ανακύκληση, πρόβλημα αύξησης των απορριμμάτων, σημασία της ανακύκλησης, τρόποι μείωσης των απορριμμάτων, Διεθνή σήμανση ανακυκλώσιμων υλικών, Προγράμματα ανακύκλωσης.

Χρόνος
Πορεία Μαθήματος
Υλικά - Μέσα
10’

Για αφόρμηση, χρησιμοποιείται η 1η διαφάνεια στο power point όπου ζητείται από τους μαθητές να αναγνωρίσουν το Διεθνές σύμβολο ανακύκλωσης.
Με ιδεοθύελλα, οι μαθητές ορίζουν τι είναι η ανακύκληση και με την βοήθεια της 1ης ερώτησης του φύλλου εργασίας απαριθμούν και ταξινομούν τα στάδια της ανακύκλησης.
Power Point
1η διαφάνεια

Πίνακας
Φύλλο εργασίας
Ερώτηση.1
10’
Με διαφάνεια, οι μαθητές αναγνωρίζουν το πρόβλημα της αύξησης των απορριμμάτων στην Κύπρο και με την ερώτηση 2 του φύλλου εργασίας προβληματίζονται για τους τρόπους αντιμετώπισης του. Γίνεται συζήτηση των απόψεων τους και προβάλλεται η διαφάνεια «Αντιμετώπιση του προβλήματος».
Παρουσίαση
Power Point

10’



Με τις ερωτήσεις 3 και 4 , ζητείται από τους μαθητές να προβληματιστούν για την σημασία της ανακύκλησης καθώς και για τα υλικά που μπορούν να ανακυκλωθούν.
Φύλλο εργασίας
Ερ. 2+3
30’
Γίνεται προβολή για τα υλικά που ανακυκλώνονται και παράλληλα οι μαθητές μπορούν να εισηγηθούν τρόπους προώθησης προγραμμάτων ανακύκλωσης στην κοινότητα και στο σχολείο τους.
Παρουσίαση
Power Point

30’

Με τη βοήθεια του διαδικτύου οι μαθητές αυτοαξιολογούνται και κατανοούν τον τρόπο ανακύκλωσης αφού έχουν ως δραστηριότητα να τοποθετήσουν διάφορα αντικείμενα στο σωστό κάδο ανακύκλησης.
Ηλεκτρονικός Υπολογιστής
15’

Με την βοήθεια του φύλλου εργασίας (ερ.11+12) οι μαθητές αναφέρουν τους τρόπους μείωσης των απορριμμάτων καθώς και τα οφέλη της ανακύκλωσης.
Φύλλο εργασίας
Παρουσίαση
Power Point

15’

Γίνεται προβολή των συμβόλων της ανακύκλησης και οι μαθητές προβληματίζονται για τη σημασία τους. Τέλος, ενημερώνονται για την Κυπριακή και Ευρωπαϊκή Νομοθεσία για τις συσκευασίες.
Φύλλο εργασίας
Παρουσίαση
Power Point
25’

Γίνεται αναφορά στο πρόγραμμα Green Dot Κύπρου. Στο τέλος οι μαθητές ενημερώνονται για το πως μπορούν να συμβάλουν στην προστασία του περιβάλλοντος και του πλανήτη γενικά στα μέτρα των δικών τους δυνατοτήτων. Το φύλλο εργασίας να συμπληρωθεί στο σπίτι.
Φύλλο εργασίας
Παρουσίαση
Power Point

Μέθοδοι διδασκαλίας:
Ερευνητική-Ομαδική-Διαλογική

Οργάνωση τάξης:
Ομαδοκεντρική

Αξιολόγηση:
Συντρέχουσα – Προφορική

Λεξιλόγιο:
Βωξίτης, βιοδιασπώμενο



Σχέδιο Μαθήματος
Θέμα: Το Ηλεκτρονικό Εμπόριο



Εκπαιδευτικές ανάγκες της διδασκαλίας:
Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές. (Τουλάχιστον μισούς από το πλήθος των μαθητών)
Σύνδεση στο Διαδίκτυο.(Από ISDN 64kbps και άνω)
Ένας προβολέας.
Βασικές γνώσεις υπολογιστών.
Βασικές γνώσεις χρήσης των Windows.
Βασικές γνώσεις χρήσης του Internet Explorer.

Εκπαιδευτικός σκοπός:

Ο σκοπός του μαθήματος είναι να καταλάβουν οι μαθητές τι είναι το ηλεκτρονικό εμπόριο, πώς μπορούν οι ίδιοι να το χρησιμοποιήσουν,
αλλά και πόσο σημαντικό είναι στις μέρες μας για μια σύγχρονη επιχείρηση.


Στόχοι Μαθήματος:
Να καταλάβουν οι μαθητές την έννοια του ηλεκτρονικού εμπορίου.
Να μπορούν να αναζητούν το προϊόν που τους ενδιαφέρει μέσα σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.
Να μπορούν να προσθέτουν και να αφαιρούν προϊόντα από το ηλεκτρονικό τους καλάθι.
Να είναι σε θέση να ολοκληρώνουν μια ηλεκτρονική συναλλαγή.


Στάδιο Ι: Προετοιμασία: (5 Λεπτά)

Σε αυτό το στάδιο καλωσορίζουμε τους μαθητές στην τάξη και τους ανακοινώνουμε τι περιλαμβάνει το μάθημα σήμερα. Έπειτα με μερικές ερωτήσεις π.χ.(Ποιος ξέρει να μας πει τι είναι το ηλεκτρονικό εμπόριο; Ποιος ξέρει ενεργά ηλεκτρονικά καταστήματα; Ποιος έχει κάνει ποτέ μια αγορά ηλεκτρονικά;) προσπαθούμε να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών. Έπειτα εξιστορώντας μια σύντομη ιστορία για κάποια επιχείρηση που πλούτισε ανοίγοντας ένα ηλεκτρονικό κατάστημα προσπαθούμε να δώσουμε έμφαση στην αξία του μαθήματος αλλά και του ηλεκτρονικού εμπορίου γενικότερα.

Στάδιο ΙΙ: Παρουσίαση: (15 Λεπτά)

Σε αυτό το στάδιο ο καθηγητής μπαίνει στο site του και ανοίγει την παρουσίαση που έχει ετοιμάσει. Οι μαθητές πρέπει να παρακολουθούν την παρουσίαση αυτή κρατώντας σημειώσεις αλλά και να συμμετέχουν κάνοντας σύντομες σχετικές ερωτήσεις. Ο καθηγητής είναι υποχρεωμένος να απαντάει στις ερωτήσεις αυτές και έπειτα να συνεχίζει την παρουσίαση. Η παρουσίαση θα γίνει χρησιμοποιώντας τον προβολέα του σχολείου και θα πρέπει να περιέχει ορισμούς του ηλεκτρονικού εμπορίου καθώς και περιγραφή μια ηλεκτρονικής σελίδας αλλά και τρόπους αναζήτησης προϊόντων, προσθήκης σε καλάθι και ολοκλήρωση συναλλαγής. Η παρουσίαση θα πρέπει να περιέχει και επίδειξη μια τέτοιας συναλλαγής. Στο τέλος της παρουσίασης ο καθηγητής ρωτά για απορίες και έπειτα συνεχίζει στο επόμενο στάδιο.


Στάδιο ΙΙΙ: Εφαρμογές: (15 Λεπτά)

Σε αυτό το στάδιο οι μαθητές μπορούν να ανοίξουν τους υπολογιστές τους και ανοίγοντας τον Internet Explorer να μπουν σε ένα συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα που θα τους έχει υποδείξει ο καθηγητής. Εκεί θα μπορούν να πειραματιστούν αλλά και να εμπεδώσουν ότι διδάχτηκαν λίγο πριν. Οι μαθητές θα πρέπει να κάνουν αναζητήσεις αλλά και προσθαφαιρέσεις προϊόντων στο καλάθι τους. Ο καθηγητής θα πρέπει να παρακολουθεί τους μαθητές, να τους διορθώνει αλλά και να απαντάει σε απορίες τους. Επίσης θα πρέπει να τους υπενθυμίζει ότι ακολουθεί αξιολόγηση και ότι τυχόν απορίες είναι καλό να απαντηθούν αυτήν τη στιγμή.

Στάδιο ΙV: Αξιολόγηση: (10 Λεπτά)

Στο στάδιο αυτό ο καθηγητής θα πρέπει να έχει ετοιμάσει ένα σύντομο τεστ για την αξιολόγηση των μαθητών. Το τεστ αυτό θα βρίσκεται στην σελίδα του καθηγητή. Οι μαθητές θα πρέπει να πηγαίνουν στην σελίδα του καθηγητή τους και να απαντούν γραπτά στο τεστ. Έπειτα θα παραδίδουν τα γραπτά τους με το όνομά τους στον καθηγητή για να τα βαθμολογήσει στο σπίτι και να τα επιστρέψει στους μαθητές στο επόμενο μάθημα διορθωμένα.





Δεν υπάρχουν σχόλια: